Titulní obrázek

Rodinné auto s kávovarem: Fiat 500L

Design exteriéru připomíná italský kávovar. A ten vevnitř opravdu najdete. Podle katalogu příplatkové výbavy bude Fiat 500L skutečně nabízet malý kávovar. Ten bude ve tvaru termosky a umístěný mezi sedadla. Prostorný model se navíc s přehledem bude moci chopit role rodinného automobilu. Až na jeden nedostatek. Za lidovou cenu opravdu nebude.

Olivier François, šéf značky Fiat letošní novinku značky v Ženevě přirovnal ke cappuccinu. Pochopíte to, až když novinku poznáte. Pětistovka je italské espresso, říkají mu také "piccolo". Rychlé kafe na baru. To 500L je velká káva, kterou si dáte s partou. Ta se dokonce vejde i dovnitř a s tím palubním kávovarem si ji i uvaří. Pokud kafe nepijete, pochopíte jejich nátury líp, když je přirovnáte k malému pivu a tupláku.

Fiat 500L se názvem i vzhledem k maličké pětistovce vehementně hlásí. Zrovna tohle označení se k ní ale moc nehodí. 500L je totiž obrovský a to i na pohled. Možná by se měla jmenovat spíš multipla. S pětistovkou ale slaví italská značka úspěchy a tak toho chtějí u Fiatu využít.

Na den přesně přesně pět let od představení Fiatu 500 a 55 let od premiéry původní pětistovky se 4. července rozběhla výroba v srbském Kragujevaci. Novinka, která se vyrábí v bývalé fabrice Zastavy, do Česka dorazí v listopadu. "Na hlavních evropských trzích objeví začátkem července. Do konce roku 2013 pak bude nabízen na více než 100 trzích světa včetně USA," slibuje Fiat.

"Podle posledních průzkumů dosahují v Evropě prodávaná vozidla průměrné délky 4,1 metru. Tato velikost umožňuje velmi snadný pohyb v hustém městském provozu a zároveň plnit potřeby uživatelů i při cestách na delší vzdálenosti," vysvětlují tvůrci. "Fiat 500L je dlouhý 4,14 metru, což je jen o 7 centimetrů více než u modelu Punto."

Možná si u Fiatu dělají plány, že by 500L mohlo uspokojit i zákazníky neúspěšného brava. Novinka se totiž svou mohutností i vzhledem blíží dnes módním crossoverům. A to je v plánu ještě uvedení terénnějšího provedení 500X. A chystá se i XL verze s prodlouženou zádí, do které se vejde sedm cestujících.

Konkurenty jí jsou Opel Meriva, Ford B-Max, nebo Citroen C3 Picasso vzhledem a stylem třeba i Mini Countryman. Italské ceny začínají na 15 500 eurech, Fiat vidí 500L jako stylovku, nízkou cenu podle hlasů ze zákulisí tedy čekat v Česku nemáme. Však taky pětistovka narozdíl od všech ostatních fiatů nezlevňuje a i jako ojetina si drží cenu.

Vzhledem chce odkazovat stejně jako jménem na pětistovku. Ze skicáku šéfdesignéra Fiatu Roberta Giolita ale vzešlo auto připomínající právě novodobé Mini. "Vypadá jako mini, ale je hezký. A velký," rozplýval se na benzince Ital v roadsteru od BMW. Jak jezdí se ptala se s nadšením v očích i řidička Fiatu Panda na turínské křižovatce při čekání na zelenou.

Havarijní pojištění doplňuje povinné ručení. Jde o volitelné pojištění, které kryje ostatní škody v povinném ručení nezahrnuté. Pojistit se tak můžete proti škodám na svém vlastním vozidle nebo třeba zamezit případné finanční ztrátě při odcizení vozidla.

Vzhledem každopádně zaujme. Všímaví se pozastaví nad obrovitánskými koly, základní rozměr je 195/65 R15 stejný, jako má třeba i Fiat Bravo. Naštěstí je to ale rozměr, který patří k nejobvyklejším, takže přezutí téhle přerostlé pětistovky majitele nezruinuje. Pro doplnění: tenhle rodinný fiátek mlže mít až sedmnáctipalcová kola s gumami rozměru 225/45.

Kromě toho kávovaru se můžete ve 500L rozmazlovat třeba prosklenou střechou o ploše jeden a půl metru čtverečního anebo navigačním systémem. To bude všechno za příplatek. I v základním provedení se budete těšit ze spousty odkládacích prostor a schránek, třeba praktické poličky ze zadní strany předního opěradla. Snad také do základní výbavy - o cenách se zatím podle informací iDNES.cz hádá české zastoupení Fiatu s centrálou - dají i posuvnou dělenou zadní lavici. Ta sice nemá polohovatelné opěradlo, to ale chybět bude málokomu. Zato se všem zalíbí, že ti vzadu sedí výš, než šofér se spolujezdcem, mají tak výhled přes jejich hlavy.

Místa nad hlavou stropem má celá posádka spoustu. Pokud nejste obři, říkáte si, že toho nevyužitého místa nad hlavou máte možná zbytečně moc, kdo rád sedí výš, aby měl přehled nad provozem, bude ale nadšený.

Dva dospělí se za sebe poskládají s veškerým pohodlím. A i když posunete zadní sedadlo co nejvíc dopředu, stále je to únosné. Celá kabina je hodně prostorná, maxipětistovka se sice hlásí k nejmenšímu fiatu, ale může bez okolků zastat roli rodinného auta. Normálnímu rodinnému výletničení bude stačit i čtyřsetlitrový kufr (při odsunutí zadních sedadel vzad necelých 350 l). Má pravidelný tvar a je dobře přístupný. Pod podlahu je falešné dno na menší položky nákupu.

U Fiatu tvrdí, že interiér 500L má 1500 možností uspořádání interiéru. Například, po sklopení předního sedadla spolujezdce a jednoho zadního sedadla lze převážet předměty až 2,4 metru dlouhé. Vznikne tak zcela rovná ložná plocha. 

Od bachratého rodinného auta atletické výkony nečekáte. Při jízdě ale "Lková" pětistovka překvapí dospělým chováním. Podvozek není měkký, ale ani z vás nevytřese duši. Naladili ho akorát tak, aby měl řidič pocit jistoty, na nerovnostech se sice zhoupne, ale neodskočí. V zatáčkách se vysoká karoserie podle očekávání naklání, ale stopu drží auto s jistotou. Při otočení volantu stáčí čumák do oblouku rychle a zostra. U řízení se snažili konstruktéři fiatu potlačit tradičně kritizovanou lehkost a neurčitost. Hranatokulatý volant Fiatu 500L vám tak už neplave v rukou jako třeba v puntu, ze kterého vychází použitá platforma, ale stále to není nejlepší. Na dálnici řízení hodně ztuhne, ale nějakou citlivost a zpětnou vazbu nečekejte. Pro parkování je připraveno tradiční tlačítko city, které změní převod řízení. Při těchto manévrech oceníte dobrý výhled z auta.

Pro 500L Fiat připravil tři motory. Základem bude benzinový čtyřválec 1,4 litru s 95 koňmi, silnější je dvouválcový přeplňovaný Twinair 0,9 litru (ten má 105 koní), nafťáky zastupuje 85koňový Multijet 1,3. Začátkem příštího roku ještě dorazí verze na zemní plyn, která bude mít pod kapotou právě Twinair s výkonem sníženým na 80 koní. Chystá se také objemnější diesel turbodiesel.

Při prvním seznámení s 500L, které proběhlo na pozvání automobilky v Turíně, se nejvíc líbila základní čtrnáctistovka. Prehistorický čtyřválec FIRE ani po víc než pětadvaceti letech, kdy se poprvé představil ve Fiatu Uno, nezklame. Parádně se nechá vytáčet, rychle reaguje na pokyny pravačky na planu a je přirozeně silný. V městském provozu a poskakování mezi semafory vystačil s osmi litry benzinu. Jen se musíte smířit s hodně těžkým zpřevodováním šestistipňové skříně (při 130 km/h točí 3 400 ot/min). Motor si nechá líbit pohánění ručky otáčkoměru šesti tisícům a stále má snahu táhnout. Na sprinty ze semaforů vám zpřevodování nepomůže, zato můžete s elánem a v klidu dobře odhlučněného interiéru upalovat po dálnici stopadesátkou.