Titulní obrázek

Nový Fiat Panda

Třetí generace modelu Fiat Panda měl svůj typický rys, a to motiv zakulaceného čtverce. V současné době se právě on stal hlavním motivem designérů nového malého Fiatu. Od roku 1980, kdy se vůz začal vyrábět, je to jeho třetí generace.

Jestliže první verze byla taková pohledná, praktická krabice, tvary novinky jsou originální a účelné zároveň. Zakulacené čtverce najdete skoro všude: tento tvar mají zadní boční okénka, většina ovladačů v interiéru, vnitřní kliky, reproduktory, hlavové opěrky nebo řadicí páka. 

Povinné ručení 2012: V letošním roce se ceny povinného ručení dostaly vlivem konkurence na historická minima. Máte-li starší smlouvu, porovnejte si vaši platbu s některou online kalkulaček povinného ručení.

Fiat Panda nabízí vtipných detailů, například struktura některých plastů se nesnaží imitovat kůži jako v jiných autech, ale je složená z písmenek P A N D. Do prohlubně před spolujezdce se zase vejde menší nákup. Karoserie vyrostla ve všech směrech; na délku dokonce o 12 centimetrů, ač se rozvor náprav nezměnil. Uvnitř je tak více místa než dříve, jde o jedno z nejprostornějších miniaut s vyšší střechou, pod níž se nebudou tísnit ani delší pasažéři. Zvětšil se i kufr, a kdo si připlatí, může mít sklopné opěradlo spolujezdce, které pak vytvoří malý improvizovaný stolek.

S vozem se dá jet i na delší vzdálenosti, protože už umí tlumit nerovnosti. Se základní dvanáctistovkou to není moc rychlé auto, živé však ano.V éře malých tříválců je to stále čtyřválec, kultivovaný, v nízkých otáčkách tichý a ve vysokých ochotný. Za příplatek 27 600 korun si lze objednat přestavbu na spalování propan-butanu LPG. Fiat pro Pandu nabízí také dvouválec v atmosférické i přeplňované verzi nebo turbodiesel.

Základní výbava odpovídá zvyklostem v této kategorii a trochu ji i překračuje – třeba posilovač řízení se dvěma režimy, centrální zamykání nebo pět dveří má každá Panda. Nová Panda potvrzuje, že i malé a relativně jednoduché auto může mít charakter, a to i v nejlevnější verzi.