Titulní obrázek

Fiat Panda 4x4

Automobilka Fiat pracuje na modelu Panda 4x4, přesněji řečeno na variantě poháněné všemi koly.

Malá italská čtyřkolka použije vícelamelovou, hydraulicky ovládanou a elektronicky řízenou spojku, která rozhodne o tom, kolik síly poputuje na zadní kola. Pro zajištění co největší trakce bude systém úzce spolupracovat s ABS a ESP. Upraveny budou i obě nápravy. U té přední budou zpevněny horní úchyty pružících jednotek, vespod se objeví robustnější křížová náprava. Fiat udává, že kvůli tomu vzrostla hmotnost nápravy o jeden kilogram na hodnotu 46 kg.

Vzadu zůstanou vlečená ramena spojená s torzní příčkou, doplní je však další torzní tyč a příčná výztuha. Vedle toho budou zesíleny silentbloky, pružiny budou naopak měkčí. Zadní náprava Pandy 4x4 má vážit 43 kilogramů, zatímco u běžné verze její váha činí 35 kg. Oproti zadnímu zavěšení minulé generace Pandy 4x4 však má být ta nová o 6,5 kilogramu lehčí. V nabídce bude také varianta Traction Plus. Na základě dat z ESP budou v této Pandě s pohonem předních kol přibrzďována kola s menší trakcí, zatímco točivý moment se bude přesouvat na kola s trakcí větší.

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro váš vůz? Využijte Srovnávač pojištění vozidel a ušetřete. Po zadání několika parametrů si můžete vybrat z nabídky více než deseti pojišťoven.

Tato funkce má simulovat uzávěrku diferenciálu, fungovat bude až do rychlosti 30 km/h. Pandu 4x4 i Pandu Traction Plus bude možné objednat pouze se dvěma motory – benzinovým dvouválcem 0,9 TwinAir (63 kW), nebo naftovým čtyřválcem 1,3 MultiJet (55 kW). Obě jednotky budou spolupracovat se šestistupňovou převodovkou s krátkým prvním převodovým stupněm, který bude suplovat redukci.