Titulní obrázek

Fiat nabídl odkup akcií Chrysleru kanadské vládě

Italská automobilka Fiat nabízí 125 milionů dolarů (asi 2,1 miliardy Kč), za podíl, který drží v americké automobilce Chrysler kanadská vláda. Uvedl to ředitel Fiatu Sergio Marchionne. Ottawa má asi 1,7 procenta akcií, které získala ještě v době, kdy se vlády USA a Kanady rozhodly podpořit záchranu Chrysleru.

Povinné ručení online: neobíhejte pojišťovny a nezvěte si domů pojišťovací poradce? Využijte sjednání povinného ručení online přes internet. Ušetříte drahocenný čas, v kalkulátoru pojištění naleznete optimální sazbu pro vaše vozidlo a navíc výrazně ušetříte.

 

Před pár dny Fiat nabídl 500 milionů dolarů za zbývající šestiprocentní podíl, který má v Chrysleru vláda Spojených států. "Nabídku jsme kanadské vládě předložili ve čtvrtek," řekl Marchionne novinářům v Benátkách. Marchionne řídí obě automobilky, tedy jak Fiat, tak Chrysler. Nákupem podílu americké vlády se podíl Fiatu v Chrysleru zvýší na zhruba 52 procent. Fiat má ale faktickou kontrolu nad automobilkou už od roku 2009, kdy se domlouvala záchrana Chrysleru. Italové tehdy získali 20 procent akcií firmy s tím, že při splnění stanovených podmínek mohou podíl v automobilce postupně zvyšovat.

Marchionne také řekl, že kdyby se Fiatu podařilo dohodnout se s americkou organizací VEBA na podmínkách nákupu jejího podílu v Chrysleru, nemusel by Chrysler patrně ani vydávat nové akcie v rámci primární veřejné nabídky. VEBA je fondem zdravotní péče odborové organizace United Auto Workers a v Chrysleru má 45,7 procenta akcií. Fiat už má opci na nákup 40 procent akcií, které VEBA drží. Zároveň však Italové platí 75 milionů dolarů za opci, kterou drží americké ministerstvo financí a která jej opravňuje nakoupit všechny akcie Chrysleru, které drží VEBA.