Titulní obrázek

Fiat Group a Mazda plánují spolupráci

Již před nějakým časem se objevily informace, že Mazda a italský koncern Fiat Group chystají spolupráci ve vývoji roadsteru s pohonem zadních kol, a to pro značky Mazda i Alfa Romeo. Platformu pro nové automobily jsou schopni vyvíjet oba dva. Alfa Romeo má v plánu se otevřít i pro další partnerství. Ta by měla snížit její náklady a rozšířit i modelovou nabídku.

Když přijde na další partnery, nejčastěji se skloňuje jméno Mazda. Marchionne se už nechal slyšet, že je připraven s ní rozšířit vzájemnou spolupráci a že je dokonce připraven pro ni stavět vozy ve svých továrnách. S Puntem by v tomto případě sdílela základy budoucí generace Mazdy 2, která by měla na trh dorazit za dva až tři roky. Aktuální dvojka má společnou platformu s Fordem Fiesta.

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, které chrání motoristy před škodami, které mohou způsobit při svých cestách ostatním. Z tohoto pojištění jsou kryty nejenom poškozená vozidla, silnice, domy, ale i škody na zdraví všech účastníků nehody.

Nevýhodou automobilu je pak to, že se nevyrábí v Evropě. V souvislosti s Mazdou se hovoří o nové technice SkyActiv, kterou by v budoucnu měla používat celá modelová řada značky. Je však otázkou, zda například podvozek Skyactiv-Chassis využije i malá dvojka. Nové informace o připravovaném roadsteru značek Alfa Romeo a Mazda Fiat by mohl budoucí Punto a Mazdu2 vyrábět ve své jihoitalské továrně Melfi, díky čemuž by zvýšil její využití.

Obě automobilky by se rozdělily o náklady na vývoj platformy, Mazda by pak dvojku mohla prodávat na starém kontinentě za nižší cenu. Vedle Mazdy je ještě možným partnerem Suzuki, které pro Fiat v Maďarsku aktuálně vyrábí Sedici, bratrský model Suzuki SX4. Nástupce těchto aut ale budou obě automobilky vyvíjet samy. Suzuki navíc na rozdíl od Mazdy v Evropě svoji továrnu má, její kapacita by potom při případném přesunu výroby budoucího Swiftu s technikou Fiatu do Itálie nebyla tolik využita. Takové partnerství by tedy oběma výrobcům zřejmě moc benefitů nepřineslo.