Titulní obrázek

Crossover Fiat 500X

Výroba crossoveru Fiat 500X se zahájí až v prosinci příštího roku. Modelová řada tak bude kompletní. Vedle třídveřového hatchbacku 500, sportovní verze od Abarthu, 500C s plátěnou stahovací střechou a čtyřdveřového 500L s vyšší karoserií bude nyní i Fiat 500X.

500X bude dlouhý zhruba 4,2 metru, bude tak nejdelším modelem z rodiny pětistovek. 500L na délku měří 4.140 mm. Podobně jako 500L použije i malý crossover rozšířenou a zvětšenou platformu Punta. V nabídce bude pohon předních i všech kol. Z motorů se pro model 500X počítá s benzinovým dvouválcem 0,9 TwinAir,benzinovým čtyřválcem 1,4 Fire a turbodieselem 1,3 MultiJet II. Koncepce vozu naváže na předchozí Sedici, 500X tedy bude kombinovat prvky SUV a hatchbacku.

S ohledem na jméno auta je jasné, že se mnohé detaily budou podobat těm z ostatních pětistovek. Crossover bude vyráběn v turínské továrně Mirafiori, bude tak prvním modelem z rodiny 500, stavěným v Itálii. 500L vzniká v srbském Kragujevaci, v bývalé továrně Zastava, kterou nyní vlastní Fiat. Třídveřová pětistovka pro evropské trhy je stavěna v polských Tychách, verze pro Čínu a Severní Ameriku je montována v Mexiku, v továrně Chrysleru.

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro váš vůz? Využijte Srovnávač pojištění vozidel a ušetřete. Po zadání několika parametrů si můžete vybrat z nabídky více než deseti pojišťoven.

Sedici je spolu se sesterským Suzuki SX4 vyráběno v maďarském Ostřihomě. Fiat v současnosti svůj závod Mirafiori rozšiřuje, investuje zde 1 miliardu eur. V továrně má v budoucnu vznikat až 280 tisíc malých crossoverů ročně. 500X bude vyráběn po boku malého SUV z dílny Jeepu, zatím označovaného jako B-SUV. Tento vůz značky Jeep bude menší než současné modely Patriot a Compass. Výroba Jeepu B-SUV má začít v druhém čtvrtletí roku 2014, automobil se bude prodávat v Evropě, Spojených státech i na dalších trzích.